Jakie płytki wybrać do kuchni

Płytki ceramiczne są bardzo często wykorzystywanym elementem wykończeniowym w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach. Decydujemy się na nie przede wszystkim ze względu na ich atrakcyjny wygląd oraz właściwości, takie jak odporność na działanie wody, zarysowania czy pęknięcia. Warto jednak zadać sobie pytanie, jakie typy płytek najlepiej sprawdzą się w kuchni. Sprawdźmy odpowiedź.

Płytki podłogowe

Na początek warto zainteresować się płytkami podłogowymi, ponieważ właśnie posadzka jest najbardziej zagrożona w całym pomieszczeniu. To właśnie w kuchni najczęściej coś upada, rozsypuje się lub rozlewa. Tutaj też podłoga znacznie częściej niż w innych częściach domu będzie podlegała myciu. Co za tym idzie, posadzka w kuchni musi być jak najbardziej odporna na wszystkie rodzaje uszkodzeń – a jak już wiesz, płytki podłogowe są niezwykle wytrzymałe.

Kolor płytek podłogowych

Płytki podłogowe do kuchni mogą mieć różny kształt i kolor, a ich szczegółowy wybór warto ustalić na podstawie stylizacji całego pomieszczenia. Płytki w kuchni powinny być przede wszystkim dobrze dopasowane do koloru ścian i glazury, o ile chcemy ją położyć. Dzięki temu stworzą harmonijną, spójną przestrzeń.

Jednocześnie warto przywiązywać wagę do ich kształtu. Najbardziej klasyczne płytki do kuchni są kwadratowe lub prostokątne. Dzięki temu łatwo układają się w pomieszczeniu niezależnie od tego, jak zostało rozplanowane. Pasują zarówno do bardzo symetrycznych pomieszczeń, jak również do tych, które cechują się niestandardowymi rozmiarami i kształtami, w tym do pomieszczeń trapezowych.

Jednak w kuchni mogą znaleźć się też intrygujące płytki o innych kształcie, które sprawią, że pomieszczenie będzie prezentowało się bardziej dekoracyjnie. Warto sięgnąć między innymi po płytki oktagonalne, przeplatane małymi rombami. Będą tworzyć unikatową i intrygującą mozaikę, która z pewnością przykuje oko i sprawi, że cała przestrzeń nabierze zupełnie nowego czaru.

Płytki na ścianę – czy warto układać w kuchni glazurę?

Jednym ze sposobów na wykończenie kuchennych ścian jest glazura. To ciekawy rodzaj wykończenia, który pozwala na stworzenie zakątka odpornego na zachlapania, parę wodną czy też inne drobne uszkodzenia. Glazura jest łatwa do zmywania i pielęgnacji, co przekłada się na jej wysoką czystość i piękny wygląd.

Dekoracyjna glazura

Jednocześnie glazura często przyjmuje dekoracyjny charakter. Jest świetnym dodatkiem do każdej kuchni, w której zależy nam na przyciągającym oko wyglądzie ścian. Może mieć ciekawy kolor albo motywy, które nawiązują do kuchennych działań. Zazwyczaj mamy też do czynienia z glazurą o błyszczącej powierzchni, co sprawia, że pomieszczenie jest jaśniejsze i optycznie wydaje się większe.

Na szczególną uwagę zasługują sobie piękne płytki w kształcie cegiełek, przygotowane w różnych kolorach. Są ciekawym elementem wykończeniowym kuchennej ściany, który świetnie zaprezentuje się między wiszącymi i stojącymi szafkami. Ich delikatnie błyszcząca powierzchnia i małe rozmiary sprawiają, że są bardzo estetyczne, a możliwość wybrania dowolnej barwy pomaga w stylizacji pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here