Objawy schorzeń ze strony takich obszarów jak mózgowie, rdzeń kręgowy czy nerwy obwodowe potrafią być bardzo subtelne i początkowo trudne do wychwycenia. Ból głowy, problemy z koncentracją czy pamięcią nie zawsze skłaniają nas do wizyty u neurochirurga. Czasami zostajemy do niego skierowani po wizycie u innego specjalisty.
Kiedy zatem nie warto zwlekać i udać się od razu do specjalisty?
Jakimi schorzeniami zajmuje się neurochirurg?
Neurochirurg to lekarz specjalista, zajmujący się różnego rodzaju schorzeniami w obrębie mózgowia, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych czy układu naczyniowego. Przy czym np. chirurgia kręgosłupa jest przeprowadzana w ostateczności, kiedy wszystkie inne, wcześniejsze metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów. Do najczęstszych schorzeń o podłożu neurologicznym, które wymagają leczenia inwazyjnego, należą:
- urazy kręgosłupa,
- urazy rdzenia kręgowego,
- guzy,
- przepukliny w obrębie układu nerwowego,
- dyskopatia o różnym podłożu,
- przewlekłe bóle kręgosłupa niereagujące na leczenie farmakologiczne,
- choroby naczyniowe,
- nadciśnienie wewnątrzczaszkowe,
- zaburzenia widzenia, które nie występowały wcześniej.
Bezwzględnym wskazaniem do wizyty u neurochirurga jest podejrzenie urazu kręgosłupa lub rdzenia kręgowego.
Kiedy nie warto odkładać wizyt u neurochirurga?
Niektóre schorzenia po linii neurologicznej może dawać symptomy podobne do tych, na przykład związanych z wiekiem i często z tej przyczyny bywają po prostu bagatelizowane. Ostry przeszywający ból głowy nie zawsze jest bowiem kojarzony ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Tymczasem narastające ciśnienie może utrudnić swobodny przepływ krwi i nieodwracalnie uszkodzić tkankę mózgową. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować nawet błahych z pozoru sygnałów, które wysyła nam nasze własne ciało.
Co zatem powinno wzbudzić naszą czujność? Na pewno dolegliwości, które się powtarzają lub ich natężenie wzrasta. Należą do nich:
- ciągłe uczucie zmęczenia,
- bóle głowy,
- zawrót głowy,
- drętwienie kończyn,
- problemy z koncentracją i pamięcią.
Szpital ortopedyczny — gdzie szukać dobrego neurochirurga?
Poszukujesz dobrego lekarza w stolicy? Wielu specjalistów można znaleźć w jednym miejscu — CM Warszawa. Placówki mieszczące się na Żoliborzu lub Mokotowie przyjmują pacjentów w nagłych przypadkach nawet w późnych godzinach. Nie musimy więc martwić się staniem w kolejkach i długim oczekiwaniem na diagnostykę oraz pomoc. W CM znajdziemy zarówno specjalistyczne poradnie, jak i sale zabiegowe.