Nie ma jasnej prostej odpowiedzi na pytanie: dlaczego wypadają włosy?
Tyle ile osób tyle odpowiedzi, jest to kwestia szalenie indywidualna, a znalezienie przyczyny bywa czasem niewykonalne.
Osoby, którym wypadają włosy stosują różnego rodzaju preparaty przeciw wypadaniu włosów, jednak, żeby były one skuteczne i nie obciążyły nadmiernie naszego portfela trzeba wcześniej udać się do lekarza i wykonać szereg badań.
Wśród lekarzy, którzy mogą pomóc w znalezieniu przyczyny i wskazać właściwe preparaty przeciw wypadaniu włosów są: dermatolog, trycholog i endokrynolog.
Dermatolog zbada skórę głowy, czy jest zdrowa, skieruje na odpowiednie badania i na podstawie ich wyników przepisze preparaty przeciw wypadaniu włosów dostępne na receptę.
Trycholog to lekarz specjalizujący się w leczeniu włosów i skóry głowy, z wykorzystaniem specjalnej kamery zbada dokładnie skórę naszej głowy. Wyniki tego badania mogą wskazać przyczynę utraty włosów.
Endokrynolog sprawdzi, czy wypadanie włosów nie ma wpływu nieprawidłowy poziom hormonów w naszym organizmie. Zleci badania hormonów, na ich podstawie może wypisać odpowiednie leki hormonalne.
Jakie mogą być przyczyny łysienia i preparaty przeciw wypadaniu włosów?
Jeśli chodzi o przyczyny, to łysienie mężczyzn i kobiet spowodowane jest zazwyczaj czym innym.
Najczęstszym łysieniem występujących wśród mężczyzn (choć nie tylko) jest łysienie androgenowe, zwane też męskim łysieniem. Spowodowane ono jest wysokim poziomem testosteronu, który ma negatywny wpływ na mieszki włosowe.
Diagnoza łysienia u kobiet jest dużo bardziej skomplikowana. Występuje u nich również łysienie androgenowe, ale w dużo mniejszym stopniu niż u mężczyzn i zazwyczaj w późnym wieku.
Kobieta, która zauważyła znaczną utratę włosów musi zbadać poprawność funkcjonowania swojej tarczycy i poziom TSH, poziomy hormonów, ferretyny i wiele innych. W organizmie kobiecym na przestrzeni czasu zachodzą zmiany hormonalne, które mogą mieć wpływ na stan włosów. Na pogorszenie stanu włosów wpływa ciąża i karmienie piersią, menopauza, problemy z tarczycą, stres, dieta uboga w białko, niski poziom ferretyny, nieodpowiednia jednostajna dieta.
Niestety trafna diagnoza jest trudna, ponieważ często za łysienie spowodowane jest przez kilka z tych czynników jednocześnie.
Preparaty przeciw wypadaniu włosów są bardzo różnorodne, dopasowuje się je po zdiagnozowaniu przyczyny łysienia. Są wśród nich: suplementy diety zawierające biotynę, wyciągi ze skrzypu polnego, pokrzywy, herbatki ziołowe, wcierki, szampony, maski. Jeżeli łysienie jest jednym z objawów choroby, wypadaniu włosów zapobiegnie wyleczenie choroby: jeśli jest objawem niedoczynności tarczycy, przyjmowanie odpowiednich leków powinno poprawić sytuację, jeśli np. poziom ferretyny jest zbyt niski, uzupełnienie żelaza powinno załatwić problem.
Preparaty przeciw wypadaniu włosów dostępne są zarówno bez recepty, jak i na receptę. Silniejsze, celowane muszą być przepisane przez lekarza. Może się oczywiście zdarzyć, że lekarz zaleci nam abyśmy stosowali preparaty przeciw wypadaniu włosów dostępne bez recepty.
Należy unikać leczenia się na własną rękę. Możemy sobie dużo bardziej zaszkodzić, ponadto leczenie się w ciemno może okazać się nieskuteczne, a na pewno będzie kosztowne, bo za nim w końcu trafimy na odpowiedni preparat wydamy w aptece fortunę. Pamiętajmy jeśli koleżance z pracy pomógł środek z wysokim poziomem biotyny w naszym przypadku nie musi on być skuteczny, gdyż przyczyna mogą być np. problemy z tarczycą. Szampony i odżywki działające powierzchniowo nie spowodują, że włosy nagle przestaną nam wypadać. Ale wcierki, z wysoka zawartością związków czynnych wcierane w skórę głowy, a nie we włosy, mające za zadanie pobudzić mieszki włosowe do pracy mogą być skuteczne.
Ważne jest, aby dobierając preparaty przeciw wypadaniu włosów robić to w sposób rozsądny, po wcześniejszej analizie możliwych przyczyn, wizycie u lekarza i wykonaniu przynajmniej podstawowych badań. Pamiętajmy, że efekt nie będzie natychmiastowy, nawet jeśli włosy przestaną wypadać to potrzeba czasu, aby odrosły nowe.