Zdrowe i zadbane włosy

Wygląd włosów ma ogromne znaczenie dla postrzegania człowieka przez otoczenie. Lśniące i zadbane sprawiają, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni wyglądają schludnie, a inne osoby chętniej przebywają w ich towarzystwie. Włosy matowe, z rozdwajającymi się końcówkami lub przerzedzone mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, złym odżywianiu, a także o przedłużających się sytuacjach stresogennych. Natomiast, jeśli fryzura jest niechluja, a włosy sprawiają wrażenie nieświeżych, człowiek staje się odpychający.

Jak dbać o włosy, aby były piękne i zdrowe?

Włosy stanowią integralną część organizmu, która wymaga odpowiedniej dbałości. Jeżeli pragniemy mieć piękne włosy musimy im poświęcić nieco czasu i uwagi. Większość zabiegów możemy wykonywać w domu. Trzeba jednak pamiętać, aby raz na jakiś czas odwiedzić salon fryzjerski, gdzie nie tylko można się ostrzyc, ale również poddać profesjonalnym zabiegom oczyszczającym, rewitalizującym i wzmacniającym.

Dbałość o włosy zaczyna się już momencie czesania. Zwróćmy uwagę, czym wykonujemy tę czynność. Włosy bardzo lubią być szczotkowane, jednak tylko z użyciem szczotek z naturalnym włosiem. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się akcesoria w włosiem dzika. Cechują się one właściwościami antystatycznymi, a przy tym łagodnie rozczesują nawet bardzo długie włosy i rozprowadzają na kosmykach naturalną warstwę ochronną. Co jest najważniejsze w szczotkach z naturalnym włosiem? Otóż nie szarpią włosów podczas rozczesywania, zapobiegają łamaniu oraz sprawiają, że pasma stają się lśniące. Warto szczotkować włosy codziennie przez kilka minut przed snem, a następnie długie kosmyki zapleść w luźny warkocz. Wtedy w nie będą się one plątały i niszczyły w czasie wypoczynku. Zwróćmy również uwagę na rodzaj poszewki na poduszkę. Szorstkie tkaniny mogą powodować wyrywanie oraz łamanie włosów, dlatego warto oblekać poduszki w materiały jedwabne lub satynowe.

Wybieramy kosmetyki pielęgnacyjne do włosów

Włosy, aby były piękne muszą dostać odpowiednią dawkę składników oczyszczających i odżywczych. Na początku należy określić z jakim rodzajem włosów mamy do czynienia. Na rynku jest mnóstwo kosmetyków pielęgnacyjnych dedykowanych określonym typom owłosienia. Producenci oferują inne szampony i odżywki kobietom, mężczyznom oraz dzieciom. Znajdziemy również produkty przeznaczone do włosów jasnych, ciemnych i farbowanych, prostych oraz kręconych, krótkich i długich. Jednak najważniejszy podział, którym przede wszystkim powinniśmy się kierować, to stan włosów: przesuszone, przetłuszczające się, suche na końcach – tłuste przy głowie, zniszczone, pozbawione połysku, wypadające, przerzedzone itp.. Kierując się kondycją kędziorów najlepiej o nie zadbamy sprawimy, że będą one wyglądały pięknie.

Kosmetyki pielęgnacyjne do włosów to przede wszystkim szampony. Ich używamy najczęściej, dlatego tak ważne jest, aby nadmiernie nie obciążały i nie wysuszały. Pielęgnację kosmetykami myjącymi, warto uzupełnić o właściwie dobrane odżywki, które są dostępne w postaci żelu, pianki, kremu oraz płynu. W zależności od rodzaju, możemy wyróżnić preparaty do spłukiwania i bez spłukiwania. Pamiętajmy, że przy włosach przetłuszczających się warto wybierać kosmetyki spłukiwane, ponieważ nie pozostawiają one na włosach nieładnie wyglądającej, tłustej warstwy. Obok odżywek możemy zastosować wzmacniające maski lub inne preparaty, które pozytywnie wpływają na stan naszych włosów.

Pielęgnacja od wewnątrz

Kondycja włosów w dużej mierze zależy także od tego, co jemy. Brak odpowiednich składników odżywczych sprawia, że stają się one matowe, łamliwe, bardziej podatne na uszkodzenia. Zaczynają również wypadać bardziej niż zwykle. W związku z tym obok zbilansowanej diety, bogatej w ryby, jaja, orzechy, warzywa i owoce, warto zastosować dodatkową suplementację w postaci preparatów z witaminą D, biotyną, cynkiem oraz żelazem. Bardzo pozytywny wpływ na stan włosów ma wyciąg ze skrzypu polnego, który możemy znaleźć w wielu suplementach. Nie zapominajmy również o masażu skóry głowy i regularnym podcinaniu końcówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here