Czeka Cię badanie rezonansem magnetycznym? A może ktoś z Twoich bliskich ma wskazania do jego wykonania? W takim razie koniecznie dowiedz się, na czym polega, jak przebiega i jak się do niego przygotować. Oto kompendium wiedzy na temat badania rezonansem magnetycznym!
Co to jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny (MRI) jest nowoczesnym i bardzo dokładnym narzędziem, pozwalającym na odczytanie obrazu przekrojów narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Urządzenie wykorzystuje magnetyczne właściwości atomów, z których zbudowane jest ludzkie ciało. Dla prawidłowości badania należy pamiętać, że potrzebne są trzy składowe: silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer przekształcający dane w obrazy. Co istotne, im większa moc magnesu, tym dokładniejszy i lepszy wynik uzyskamy, a ponadto system MRI powinniśmy odizolować od wszelkich zewnętrznych fal elektromagnetycznych (dlatego właśnie aparat MRI umieszcza się w tzw. klatce Faradaya). Ważne: bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu jest wszczepiony rozrusznik serca! Czasem przeciwwskazaniem są także metaliczne ciała obce w ciele (np. opiłki żelaza w obrębie oczodołów), antykoncepcyjna wkładka wewnątrzmaciczna, sztuczna zastawka serca, protezy i klipsy naczyniowe oraz metaliczne implanty ortopedyczne.
Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie wywołuje reakcji biologicznych i nie zaburza przebiegu prowadzonego leczenia farmakologicznego. Przychodząc na nie, nie trzeba być na czczo, ale należy zapytać lekarza kierującego na rezonans, czy można przyjąć leki (jeśli te są stosowane). Badanie odbywa się w ubraniu, jednak konieczne jest ściągnięcie wszelkich elementów metalowych. Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym? Sprawdź tutaj!
Czas trwania jest różny i może wynosić od 10 do nawet 90 minut. Pacjent kładzie się na wysuwanym stole w centrum skanera MRI w wygodnej pozycji i pozostaje w niej nieruchomo przez cały czas działania urządzenia. Osobom chorym i dzieciom często podawane są leki uspokajające lub nawet znieczulenie ogólne. Znajdujący się wewnątrz magnesu pacjent cały czas ma kontakt z personelem, a ponadto słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Kiedy trzeba wykonać kilka obrazów, stół automatycznie przesuwa się na odpowiednią pozycję, jednak pacjent wciąż pozostaje w bezruchu. Dla poprawienia jakości obrazu, często podaje się pacjentowi środek kontrastujący (często ma to miejsce przy wydzielaniu nerkowym, ogniskach zapaleń, ukrwieniu tkanek i narządów).
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.