Oddawanie nasienia i komórek jajowych

Obecnie coraz więcej osób boryka się z niepłodnością – przyjmuje się, że nawet 1 na 4 pary ma problem z poczęciem potomstwa. Sposobem na niwelowanie takich problemów jest często korzystanie z banków nasienia i banków komórek jajowych.

Skąd bierze się materiał?

Komórek jajowych ani nasienia nie da się wyprodukować sztucznie, więc jedyną szansą na niepłodnych osób jest pozyskiwanie ich od innych osób. Gromadzeniem materiału genetycznego zajmują się specjalne organizacje, prowadzące bank spermy oraz komórek jajowych. Materiał ten oddają zaś chętne do tego osoby, robiąc to zupełnie anonimowo i nie wiedząc też, do kogo trafia ich materiał. Otrzymuje się za to rekompensatę finansową, co większość osób traktuje jak zarobek. Panowie oddający nasienie do banku spermy mogą otrzymać rekompensatę w wysokości nawet 2 tysięcy złotych. Jeszcze większe kwoty niż dawca niesienia otrzymują panie zdecydowane na dawstwo komórek jajowych – to nawet 4 tysiące złotych. Niewątpliwie ma to związek z tym, że pobieranie komórek jajowych jest nieco bardziej skomplikowane, wiąże się między innymi ze znieczuleniem.

Misja

Jednak względy finansowe z pewnością nie są jedynymi, na jakie decydują się osoby podejmujące dawstwo komórek jajowych i spermy (choć fakt, że można to robić wielokrotnie, powoduje, że można uzyskać z tego naprawdę dobre sumy). Bardzo ważny dla takich osób jest fakt, że dawca nasienia i dawczyni komórki jajowej przyczyniają się do spełnienia czyjegoś marzenia o rodzicielstwie. Wielu osobom trudno jest zaakceptować fakt, że nie mają dzieci, obniża to jakość ich życia, powoduje poważne kompleksy, a nawet rozpadają się ich związki. Dzięki dawcom nasienia i dawczyniom komórek jajowych można przeprowadzić zapłodnienie i uzyskać upragnione dwie kreski na teście. Wiele osób decyduje się więc na to tylko z tego względu. Na pewno jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza że dawca nasienia nic na tym nie traci – mężczyźni są przecież płodni przez całe życie. Dotyczy to także kobiet – dawczynie komórek nie muszą obawiać się, że ich płodność zmniejszy się, bez względu na to, czy mają już dzieci, czy nie, ponieważ każda kobieta rodzi się z bardzo dużą liczbą komórek. Na pewno więc warto odwiedzić bank spermy czy zgłosić się do programu oddawania komórek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here