Swego czasu dźwięk był jedynym, co można było udostępniać na duże odległości – oczywiście za pomocą radia. Wraz z rozwojem technologii zaczęto „dodawać” kolejne bodźce. Obraz (najpierw czarno-biały, a później kolorowy), a także dźwięk. Aktualnie możemy spotkać również filmy 3D, a nawet 4D, a także filmy w wirtualnej rzeczywistości.
Wydawało by się, że gonimy za jak największą ilością bodźców i największym realizmem. Tymczasem wybuchła również popularność podcastów, czyli de facto zwykłych nagrań głosowych przypominających audycje radiowe. Skąd się ona bierze?
Podcastów można słuchać, wykonując inne czynności
Podczas sprzątania, pracy, nauki czy innych mniej lub bardziej nieciekawych, ale potrzebnych czynności często szukamy jakichś możliwości do urozmaicenia ich i uczynienia ich bardziej interesującymi. Niektórzy robią to za pomocą muzyki, ale wielu uważa ją za zbyt mało angażującą – słuchamy jej często mimochodem, nie wsłuchując się w słowa, a po prostu kiwając głową do melodii i śpiewu.
Inaczej jest z podcastami. Żeby czerpać z nich jakąkolwiek wartość, musimy rzeczywiście słuchać, a nie tylko mieć włączone w tle. Nie musimy jednak patrzeć na żaden obraz i mamy wolne ręce, tak więc możemy jednocześnie bez problemu wykonywać powtarzalne, niewymagające intelektualnie czynności.
Zresztą nie musimy wcale czegokolwiek robić, aby słuchać podcastu. Wspomniana na początku ogromna ilość bodźców, jaka aktualnie do nas ciągle trafia, potrafi mocno męczyć. Dlatego też coraz częściej szukamy prostych i niewymagających interakcji z naszej strony form rozrywki, takich jak właśnie podcast.
Więcej tego typu ciekawostek znaleźć można tutaj: http://ogloszenia-legnica.pl/.
Różnorodność podcastów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie
Podcastów jest obecnie tak dużo, że ciężko o jakąś jeszcze niewypełnioną lukę. Muzyka, historia, filmy, telewizja, niewyjaśnione historie i zagadki kryminalne to tylko jedne z wielu tematów, na które twórcy z różnych krajów tworzą podcasty. Nie wszystkie, ale wiele z nich wypełnione są wartościową wiedzą, której samodzielne zgromadzenie zajęłoby nam bardzo wiele czasu.
Wielu twórców przygotowuje się do każdego podcastu godzinami i dba o jakość prezentowanego materiału. Podcasty prowadzą zresztą nie tylko przypadkowi ludzie, ale też znani i poważani eksperci z różnych branż.
Artykuł powstał we współpracy z portalem http://ogloszenia-legnica.pl/.